senate

E-transmission of election results: See how senators voted

155

 

●28 senators who voted FOR electronic transmission of results are:

▪︎Enyinnaya Abaribe (PDP-Abia South)
▪︎Francis Adenigba Fadahunsi (PDP-Osun East)
▪︎Clifford Ordia (PDP-Edo Central)
▪︎Matthew Urhoghide (PDP-Edo South)
▪︎Gyang Istifanus (PDP-Plateau North)
▪︎George Sekibo (PDP-Rivers East)
▪︎Biodun Olujimi (PDP-Ekiti South)
▪︎Mpigi Barinada (PDP-Rivers South-East)
▪︎Betty Apiafi (PDP-Rivers West)
▪︎Philip Aduda (PDP-Abuja FCT)
▪︎Chukwuka Utazi (PDP-Enugu North)
▪︎Ibrahim Abdullahi Danbaba (PDP-Sokoto South)
▪︎Danjuma La’ah (PDP-Kaduna South)
▪︎Francis Onyewuchi (PDP-Imo East)
▪︎Patrick Ayo Akinyelure (PDP-Ondo Central)
▪︎Kola Balogun (PDP-Oyo South)
▪︎Eyankeyi Akon Etim (PDP-Akwa Ibom South)
▪︎Christopher Ekpenyong (PDP-Akwa Ibom North-West)
▪︎Seriake Dickson (PDP-Bayelsa West) ▪︎Cleopas Zuwoghe (PDP-Bayelsa Central)
▪︎Emmanuel Orker-jev (PDP-Benue North-West)
▪︎Sandy Onor (PDP-Cross River Central)
▪︎Gershom Bassey (PDP-Cross River South)
▪︎James Manager (PDP-Delta South)
▪︎Obinna Ogba (PDP-Ebonyi Central)
▪︎Sam Egwu (PDP-Ebonyi North)
▪︎Nnachi Ama Micheal (PDP-Ebonyi South)
▪︎Bassey Albert Akpan (PDP Akwa Ibom North-East)

●52 senators who voted AGAINST electronic transmission of results are:

▪︎Ovie Omo-Agege (APC-Delta Central)
▪︎Peter Nwaoboshi (APC-Delta North)
▪︎Mohammed Ali Ndume (APC-Borno South)
▪︎Opeyemi Bamidele (APC-Ekiti Central)
▪︎Ibrahim Abdullahi Gobir (APC-Sokoto East)
▪︎Mohammed Danjuma Goje (APC-Gombe Central)
▪︎Yusuf Abubakar Yusuf (APC-Taraba Central)
▪︎Bomai Ibrahim Mohammed (APC-Yobe South)
▪︎Sahabi Alhaji Ya’u (APC-Zamfara North)
▪︎Uba Sani (APC-Kaduna Central)
▪︎Kabiru Gaya (APC-Kano South)
▪︎Ishaku Elisha Abbo (APC-Adamawa North)
▪︎Ahmad Babba Kaita (APC-Katsina North)
▪︎Adamu Aliero (APC-Kebbi Central)
▪︎Yahaya Abdullahi (APC-Kebbi North)
▪︎Yakubu Oseni (APC-Kogi Central)
▪︎Isah Jibrin (APC-Kogi East)
▪︎Smart Adeyemi (APC-Kogi West)
▪︎Ibrahim Yahaya Oloriegbe (APC-Kwara Central)
▪︎Oluremi Tinubu (APC-Lagos-Central)
▪︎Solomon Adeola (APC-Lagos-West)
▪︎Tanko Al-Makura (APC-Nasarawa South)
▪︎Godiya Akwashiki (APC-Nasarawa North)
▪︎Abdullahi Adamu (APC-Nasarawa West)
▪︎Mohammed Sani Musa (APC-Niger East)
▪︎Aliyu Sabi Abdullahi (APC-Niger North)
▪︎Birma Mohammed Enagi (APC-Niger South)
▪︎Nora Ladi Dadu’ut (APC-Plateau South)
▪︎Francis Alimikhena (APC-Edo North)
▪︎Abubakar Kyari (APC-Borno North)
▪︎Surajudeen Ajibola (APC-Osun Central)
▪︎Robert Ajayi Boroffice (APC-Ondo North)
▪︎Orji Uzor Kalu (APC-Abia North)
▪︎Aderele Oriolowo (APC-Osun West)
▪︎Aishatu Dahiru Ahmed (APC-Adamawa Central)
▪︎Degi Eremienyo (APC-Bayelsa East)
▪︎Ashiru Yisa (APC-Kwara South)
▪︎Bello Mandiya (APC-Katsina South)
▪︎Hezekiah Dimka Ayuba (APC-Plateau Central)
▪︎Francis Ibezim (APC-Imo North)
▪︎Kashim Shettima (APC-Borno Central)
▪︎Stephen Odey (APC-Cross River North)
▪︎Shuaibu Isa Lau (APC-Taraba North)
▪︎Alkali Saidu (APC-Gombe North)
▪︎Amos Bulus (APC-Gombe South)
▪︎Danladi Sankara (APC-Jigawa North-West)
▪︎Hadejia Hassan Ibrahim (APC-Jigawa North-East)
▪︎Suleiman Abdul Kwari (APC-Kaduna North)
▪︎Abdullahi Barkiya (APC-Katsina Central)
▪︎Jika Dauda Haliru (APC-Bauchi Central)
▪︎Lawali Anka (APC-Zamfara West)
▪︎Lawal Yahaya Gamau (APC-Bauchi South)

●28 absentee senators are:

▪︎Theodore Orji (PDP-Abia Central)
▪︎Yaroe Binos Dauda (PDP-Adamawa South)
▪︎Stella Oduah (PDP-Anambra North)
▪︎Ike Ekweramadu (PDP-Enugu West)
▪︎Patrick Ifieanyi Uba (YPP-Anambra South)
▪︎Adetokunbo Abiru (APC-Lagos East)
▪︎Bala Ibn Na’Allah (APC-Kebbi South)
▪︎Tolu Odebiyi (APC-Ogun West)
▪︎Ibikunle Amosun (APC-Ogun Central)
▪︎Olalekan Mustapha (APC-Ogun East)
▪︎Nicholas Tofowomo (PDP-Ondo South)
▪︎Teslim Folarin (APC-Oyo Central)
▪︎Buhari Abdulfatai (APC-Oyo North)
▪︎Aliyu Wamakko (APC-Sokoto North)
▪︎Ibrahim Shekarau (APC-Kano Central)
▪︎Lilian Uche Ekwunife (PDP-Anambra Central)
▪︎Gabriel Suswam (PDP-Benue North-East)
▪︎Abba Moro (PDP-Benue South)
▪︎Mohammed Bulkachuwa (APC-Bauchi North)
▪︎Emmanuel Bwacha (PDP-Taraba South)
▪︎Mohammed Hassan (APC-Zamfara Central)
▪︎Olubunmi Adetunmbi (APC-Ekiti North)
▪︎Chimaroke Nnamani (PDP-Enugu East)
▪︎Rochas Okorocha (APC-Imo West)
▪︎Mohammed Sabo (APC-Jigawa South-West)
▪︎Barau Jibrin (APC-Kano North)
▪︎Ibrahim Gaidam (APC-Yobe East)
▪︎Umar Sadiq (APC-Kwara North

Kindly support the growth of journalism in Nigeria

Reactions to stories published can be sent to us at [email protected]


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *